e-Fatura Logo

e-Fatura Nedir?

E-Fatura Türkiye’de 397 sıra no.lu VUK tebliği ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan, veri format ve standardı GİB tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir.
e-Fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-fatura uygulamasında amaç tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

Özellikleri Nelerdir?

Saklama Alanın Genişletilmesi

Fiziki faturalara yer ayırmak yerine dijital ortamda tüm faturaları arşivler.

Hata Payının Düşürülmesi

Kesilen faturaların e-Fatura kapsamında olup olmayacağını ana veri entegrasyonu ile sağlayarak hatasız fatura gönderimi yapılır.

Masrafları Sıfırlanması

Postalama, arşivleme, noter onay maliyeti gibi masraflar e-Fatura ile ortadan kalkar.

Sınır Tanınmaması

Cep telefonu, bilgisayar, tablet farketmeksizin ihtiyaç olduğu her anda e-Fatura oluşturulabilir ve müşterilere veya bayilere anında iletir.

Doğayı Korur

e-Fatura sistemi sayesinde kağıt basımını engelleyerek doğayı korumaya yardımcı olur.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Kullanıcıların faturalama işlemlerini hem SAP içinde hem de portal bazlı takip edebilmeleri için basit ve fonksiyonel arayüz sunar.

Sizi ileriye taşıyacak finansal çözümler için teklif alın!

Size özel çözüm ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.