e-Fatura Logo

e-Fatura Nedir?

e-Fatura, gelir iadesi başkanlığı tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde gerekli bilgilerin yer aldığı elektronik fatura belgesidir. e-Fatura Türkiye’de 397 sıra no.lu VUK tebliği ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan, veri format ve standardı GİB tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir.
e-Fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-fatura uygulamasında amaç tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

NetBT e-fatura sistemi SAP entegrasyonu sayesinde, tüm elektronik faturalarınızı online ve otomatik bir şekilde arşivlemenize olanak tanır. e-Faturalarınızı SAP üzerinden filtreleyebilir ve kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

e-Fatura Özellikleri Nelerdir?

Saklama Alanın Genişletilmesi

Fiziki faturalara yer ayırmak yerine dijital ortamda tüm faturaları arşivler.

Hata Payının Düşürülmesi

Kesilen faturaların e-Fatura kapsamında olup olmayacağını ana veri entegrasyonu ile sağlayarak hatasız fatura gönderimi yapılır.

Masrafları Sıfırlanması

Postalama, arşivleme, noter onay maliyeti gibi masraflar e-Fatura ile ortadan kalkar.

Sınır Tanınmaması

Cep telefonu, bilgisayar, tablet farketmeksizin ihtiyaç olduğu her anda e-Fatura oluşturulabilir ve müşterilere veya bayilere anında iletir.

Doğayı Korur

e-Fatura sistemi sayesinde kağıt basımını engelleyerek doğayı korumaya yardımcı olur.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Kullanıcıların e-fatura işlemlerini hem SAP içinde hem de portal bazlı takip edebilmeleri için basit ve fonksiyonel arayüz sunar.

Kimler e-Faturaya Geçmek Zorundadır?

Hesap dönemleri, ve satış hasılatları yıllık 5 Milyon TL'nin üzerinde olan firmalar veya kişiler e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. Özel Tüketim Vergisi kanununda yer alan malların dağıtımından sorumlu işletmelerin ve firmaların e-Faturaya geçmesi zorunludur. Araç kiralayan ve bu araçlardan sorumlu olan kişilerin ve kurumların da aynı şekilde e-Faturaya geçmesi zorunludur.

e-Fatura Başvuru Nasıl Yapılır?

e-Fatura başvurusu efatura.gov.tr adlı site adresinden gerçekleştirilmektedir. Siteye giriş yapıldıktan sonra belirtili alanlar doldurulur ve bu bilgiler kontrol edilir. Daha sonra özel entegratör tarafından gönderilen aktivasyon linki imzalanır daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığının onayıyla e-Fatura sistemine geçiş başarıyla yapılır.

e-Ticaret Sektörü İçin e-Fatura Faydalı mı?

e-Ticaret sektörü oldukça çeşitli işlemlerin olduğu bir sektördür. Şirketlerin her gün yüzlerce fatura kesmesi ve bunları kargolaması gerekir. Bu işlemler hem zaman hem de parasal açıdan kayıp anlamına gelir. Fakat e-Fatura (dijital fatura) uygulaması aracılığı ile faturalarınızı kolay ve hızlı bir biçimde hazırlar, kargo ücretleri ile uğraşmadan müşterilerinize ulaştırır ve ödeme süreçlerinizi büyük oranda hızlandırırsınız.

Mobil Dijital Çözüm Hizmetleri

İş Ortaklarımızın E-Fatura Hakkında Görüşleri

E-Fatura Hakkında Merak Edilenler

e-Faturaya Giriş Nasıl Yapılır?

İlk olarak www.gib.gov.tr adresine giriş yapın, daha sonra e-işlemler bölümüne girin ve buradan “e-fatura portal” kısmını seçin. Böylelikle e-faturaya giriş yapabilirsiniz.

e-Fatura Başvuru için Ne Gerekli?

e-Fatura başvuru için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığından mühür almanız gerekir. Daha sonra tarafınıza birkaç gün içinde geri dönüş yapılacaktır. Olumlu bir geri dönüş alırsanız, e-fatura kullanma yetkisine sahip olmuş olursunuz.

e-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Fatura sorgulama yapmak için e-fatura.gov adresine girmelisiniz. Daha sonra buradan vergi kimlik numarası ya da T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

Sizi ileriye taşıyacak e-Fatura çözümler için teklif alın!

Size özel e-Fatura çözümleri ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.