e-defter logo

e-Defter Nedir?

e-Defter, TTK ve VUK standartları gereği tutulması gereken ticari defterlerin ya da kayıtların elektronik olarak hazırlanmasıdır. e-Defter, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince tutulması zorunlu olan defterlerin bu sitede duyurulan format ve standartlara uygun biçimde elektronik dosya biçiminde hazırlanması, bastırılmaksızın kaydedilmesi, değişmezliğinin, bütünlüğünün ve kaynağının doğruluğunun garanti altına alınması ve ilgililer nezdinde ispat aracı olarak kullanılabilmesine imkan tanımayı hedefleyen hukuki ve teknik düzenlemeler bütünüdür. E-Fatura sistemine geçen ilgili kurumların, e-defter uygulamasına Ocak 2015 itibarıyla geçmeleri zorunludur. Defter uygulaması, kurumların; Yevmiye Defteri, Yevmiye Defteri Beratı, Defter-i Kebir ve Defter-i Kebir Beratı dosyalarını GİB standartlarına uygun formatta hazırlar.

e-Defter sistemi SAP ile birlikte çalışabilmektedir. Tüm kayıtlarınızı muhasebe programına ihtiyaç duymadan güncel bir şekilde kayıt etmenizi, filtrelemenizi sağlar. SAP bağlantısı sayesinde verileriniz her zaman güvende kalır. e-Defter kayıtlarınızı dijital ortamda düzenlemenize de olanak tanır.

e-Defter Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Daha düşük maliyet

Daha az kaynak kullanımı sağlar.

Yasal mevzuata uygun ve güncel bilgi akışı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın standartlarına uygun olarak oluşturulan yapısı ile değişen mevzuata göre sürekli güncelle yapılır.

Yasal süreçlerin kolaylaşması

Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılacak tüm yasal bildirim süreçlerini kolaylaştırır.

Hata payını minimize etme

İş süreçlerinde performans artışı ve hata payının düşmesi sağlanır.

Kolay ve hızlı entegrasyon

SAP veya ERP sistemlerine kolayca ve hızlı bir şekilde entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Uyumlu dosya formatı

Defter verilerini dijital olarak, kendi orijinal formatıyla saklayabilme imkanı sunar.

Farklı dosya formatı oluşturma

Gelir İdaresi Başkanlığı standartlarına uygun formatta Yevmiye Defterleri, Yevmiye Defteri Beratı, Defter-i kebir ve Defter-i Kebir Beratı dosyaları hazırlanır.

Dosyalara kolay erişim

Arşivden berat, detay ve diğer dosyalara kolayca erişir ve görüntüler.

Kullanıcı Dostu

Kullanıcı dostu tasarım ve arayüz ile dosyaların kolayca hazırlanmasına yardımcı olur.

Tecrübeli ekip çalışması

Güvenli sistem yapısı ile anahtar teslim sunulur. Kurumsal tecrübe ve güvenilir ekip ile e-defter başvuru ve e-defter başvuru sorgulama süreçleriniz yönetilir.

e-Defter Standardı Nedir?

e-Defter, belirli firmaların tutulması zorunlu olan belgelerinin dosya biçimde hazırlanarak bir nevi ispat aracı gibi kullanılmasına denir. e-Defter Standardı ise defterlerin elektronik ortamda hazırlanarak xml formatında bir dil kullanılan ve uluslararası kullanıma sahip bir sistemdir. Elektronik mecralardan e-Defter başvurusu yapabilirsiniz, www.edefter.gov.tr adresinde ki başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduğunuz takdirde e-Defter başvurunuzu yapabilirsiniz.

e-Defter Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

e-Defter Nedir?

E-Defter, Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu sınırları içerisinde tutulması zorunlu olan defterlerin elektronik platformda hazırlanmasıdır.

e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

edefter.gov.tr adresi üzerinden yer alan başvuru formunu doldurarak e-defter başvurusu yapabilirsiniz

e-Defter Sistemi SAP Entegre Kullanılabilir mi?

NetBT e-Defter uygulaması SAP entegrasyonu ile birlikte kullanılabilmektedir.

Sizi ileriye taşıyacak e-Defter çözümleri için teklif alın!

Size özel e-Defter çözümü ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.