e-arşiv logo

e-Arşiv Nedir?

e-Arşiv, fiziksel olarak düzenlenmesi ve kayıt altında tutulması gereken faturaların, elektronik ortama aktarılması, iletilmesi ve muhafaza edilmesi uygulamasıdır. e-Arşiv uygulaması, 433 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

e-Arşiv Uygulamasından yararlanmak isteyen mükelleflerin, öncelikle e-Fatura uygulamasına kayıtlı olmaları gerekmektedir. NetBT tarafından sunulan hizmetler sayesinde e-Arşiv fatura uygulamamızı SAP entegrasyonu ile birlikte kullanabilirsiniz.

E-Arşiv Uygulaması

E-arşiv uygulaması size birçok maliyette tasarruf sağlayan bir uygulamadır. Basım maliyeti, gönderme maliyeti ve arşivleme maliyeti yoktur. Bununla beraber kolayca yapılabilen ve hızlı işlemlerden oluşur. E-arşiv avantajları özellikle otomatik veri kaydı ile hata oranını minumum seviyeye indirmektedir. Bu özellik aynı zamanda faturaların silinme ve kaybolma durumunu da engellemektedir. E-arşiv uygulamasında alınan ve iletilen bütün faturalar kaydedilmektedir. E-arşiv uygulaması e-fatura ile aynı değildir. Bu değişiklik format ile alakalı değildir. Elektronik ve kağıt fatura anlık bir biçimde alıcıya iletilebilir.

e-Arşiv ile e-Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?

e-Arşiv ile e-Fatura arasında birçok fark bulunmaktadır. Örneğin e-Arşivde kesilen faturaları elektronik ortamda düzenleyebilir, belgelerinizi elektronik ortamda muhafaza etmenizi sağlar, bununla birlikte e-Faturada ise sistemde kayıtlı kullanıcılara fatura gönderebilmektesiniz. e-Faturada zaman damgası yoktur fakat e-Arşivde belgeler sistemde zamanla saklanmaktadır. e-Arşivde dilediğiniz formatı kullanabilirken, e-Faturada UBL-TR formatını kullanmak zorundasınız. e-Arşiv ile e-Fatura arasında böyle farklar bulunmaktadır.

e-Arşive Nasıl Başvurulur?

e-Arşiv başvurusu için üç farklı çeşit vardır. Bunlar; özel entegrasyon yöntemi ile, GİB portal yöntemi ile, bilgi işlem sistemi ile olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Özel entegrasyon yöntemi ile başvuru yapmak istiyorsanız özel entegratör izni almalı bu izin içinde başvuru yapmalısınız. Bilgi işlem sistemi ile ise kendilerine ait bilgi işlem sistemini işleten, mükellefler böylelikle sistem üzerinden başvurularını gerçekleştirmektedirler. GİB portal yöntemi ile başvuru yapmak için ise www.earsivportal.efatura.gov.tr adresiden giriş yaparak e-Arşiv başvurusu yapabilirsiniz.

NetBT Dijital Dönüşüm Hizmetleri

İş Ortaklarımızın Görüşleri

e-Arşiv Hakkında Merak Edilenler

e-Arşiv Uygulaması Nedir?

e-Arşiv, Vergi Usul Kanunu çerçevesi içinde tutulması ve muhafaza edilmesi gereken faturaların elektronik platformlarda saklanmasına yarayan bir uygulamadır.

e-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?

E-Arşiv faturasını iptal etmek istiyorsanız, faturayı gönderdiğiniz kişinin veya kurumun bu faturayı reddetmesi gerekir, böylelikle e-Faturanızı e-Fatura iptal portalı üzerinden kolayca iptal edebilirsiniz.

e-Arşiv SAP Entegrasyonu ile Çalışır mı?

NetBT tarafından sizlere sunulan e Arşiv portalımız SAP entegrasyonu ile birlikte çalışmakta ve fatura işleme merkezimizde kullanılabilmektedir.

SAP e-Arşiv Fatura Nasıl Çalışır?

e-Fatura sisteminde bulunan üyeler e-arşiv portal girişi yapar ve buradan SAP ait tüm bilgiler görüntüleyebilir. Bu süreçte özel bir entegratör kullanmak zorunluluktur. Entegratör ile imzalama ve GİB gönderimi sağlanmalıdır.

Sizi ileriye taşıyacak e-Arşiv çözümleri için teklif alın!

Size özel e-Arşiv, e-Arşiv Fatura ve e-Arşiv SAP çözüm ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.