e-Müstahsil makbuzu nedir

e-Müstahsil Nedir?

e-Müstahsil makbuzu, reel olarak vergi zorunluluğu olmayan çiftçiler ile yapılan mal alışverişlerinde fatura yerine kullanılan ticari bir elektronik makbuzdur. e-Müstahsil, Tarımsal ve hayvansal ürünlerin satın alınmasında fatura yerine geçen ticari bir vesikadır. Müstahsil makbuzu belgesinin, elektronik belge olarak elektronik ortamda Gelirler İdaresi Başkanlığı’na ibraz edilmesi gerekmektedir.

e-Müstahsil sistemi SAP entegrasyonu ile çalışmaktadır. NetBT özel entegratörü sayesinde tüm mükelleflere kolay takip imkanı sağlar.

Müstahsil Makbuzu Sisteminden Yararlanma Yöntemi Nelerdir?

Entegrasyon sistemleriyle

Kendi bilgi işlem sistemlerinin Başkanlık sistemlerine entegrasyonu yoluyla

Portal aracılığıyla

Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan GİB Portalı araclığıyla

Özel sistemle

Başkanlıktan izin almış özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığıyla

e-mustahsil tarim

Müstahsil Makbuzunun tarafları kimlerdir?

Düzenlenmesi ve zamanı geldiğinde kesilmesi gereken ticari belgeye müstahsil makbuzu denir. Müstahsil makbuzunda, alıcı ve satıcı olmak üzere iki farklı taraf bulunmaktadır. Satıcıların ticari belge verme gibi bir yetkinlikleri olmadıkları için sadece müstahsil makbuzunu imzalamaları gerekir ve bu belgenin aslı satıcılarda kalır. Alıcı bu makbuzu düzenler, ve satıcının aksine ticari belge verebilmektedir. Müstahsil belgesinin aslını alamaz fakat kopyasını alarak, satış bedelini satıcı öder.

E-Müstahsil’in Avantajları Nelerdir?

Belirlenen standartlara göre düzenlenen ve elektronik ortamda oluşturulan makbuzlara, e-Müstahsil makbuzu denir. e-Müstahsil makbuzunun birçok avantajı bulunmaktadır. e-Müstahsil makbuzu kullanmak kağıt masrafı yapmamanıza ve bununla birlikte kağıt tasarrufu yaparak, çalışmalarınızın çevre dostu olmasına imkan sağlar. e-Müstahsil işlemleri elektronik platformlardan gerçekleştirildiği için sizlere zaman kazandırır ve belgelerinizi elektronik ortamda arşivleyebilirsiniz. e-Müstahsile erişmek oldukça kolaydır, internetin olduğu her yerde bu sisteme kolayca ulaşabilirsiniz.

e-Müstahsil Makbuzu Hakkında Merak Edilenler

e-Müstahsil Nasıl Düzenlenir?

İlk olarak elektronik sertifika ile imzalanmış olan e-Müstahsil makbuzunun kağıt olarak çıktısını almanız gerekir. Daha sonra ıslak imza ile imzalanarak sorumlu kişi tarafından muhafaza edilmeli. Elektronik sertifika imzalı bir şekilde dijital ortamda gerekli makbuzun saklanması gerekir.

e-Müstahsil Makbuzu Nasıl İptal Edilir?

E-Müstahsil makbuzunu iptal etmek için öncelikle bu makbuzun onaylanmış olması gerekir. Daha sonra e-Müstahsil Makbuzları alanında bulunan kısımda yer alan “İPTAL ET” butonuna tıklayarak iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Müstahsil Makbuzu Nedir?

Müstahsil makbuzu, üreticiye kesilen makbuzdur. Çiftçiler veya toptancıların alışverişleri sırasında alınan ürünler karşılığında kesilmektedir.

e-Müstahsil Zorunluluğu Var mı?

e-Müstahsil makbuzu GİB tarafından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e-fatura mükelleflerine zorunlu hale getirilmiştir.

Sizi ileriye taşıyacak e-Müstahsil çözümleri için teklif alın!

Size özel e-Müstahsil çözümü ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.