Açık Bankacılık - Fintech

Açık bankacılık, bankaların müşteri verilerini belirli koşullar ve izinler aracılığı ile 3. taraf yazılımlar ile paylaşmasıdır. Açık bankacılık ile kullanıcılar geleneksel bankalar harici uygulamalar ile bankacılık işlemlerini dijital ortamlarda yürütebilmektedir.
Yazılım geliştirme faaliyetlerine 2012 yılında başlayan NetBT kuruluşundan önce edindiği sektör deneyimlerini bu tarihten sonra da Kaynak Sistemler (ERP) – Banka entegrasyonları ile devam ettirerek aslında açık bankacılık temellerinin Türkiye’deki öncü firmalarından olmuştur.
açık bankacılık nedir

Açık bankacılık diğer adı ile “Open Banking” ya da “Open Data Banking” olarak da biinmektedir. NetBT AR-GE ekibi ilk kez 2013 yılında MT940 offline entegrasyon sistemlerini by-pass edebilmek amacıyla web servis entegrasyonlarına ilişkin metodlar geliştirtürmiştir. Türkiye’nin en büyük bankaları ile başladığı bu “açık bankacılık” yolculuğunda bugün itibariyle 28 farklı banka ile entegrasyonu başarıyla tamamlamış olarak hayatına devam ediyor.

PSD2 – Payment Service Directive ile öngörülen ve çerçevesi belirlenen altyapı ile uyumlu API sistemleri, Yazılım Geliştirme ve AR-GE ekiplerimiz tarafından sürekli inovasyon ilkesi ile hem teknik ve hukuki değişimleri takip etmekte hem de sektör ve firma ihtiyaçlarını gözeterek finansal sistemlerin gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

NetBT Açık Bankacılık Hizmetleri

NetBT olarak açık bankacılık alanında 28 farklı banka ile anlaşmamız bulunmaktadır. Bu anlaşmalar ve entegrasyonlar sayesinde kullanıcılarımızın tüm ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde karşılık verebilmekteyiz. Açık bankacılık konusunda çalışma yürüttüğümüz bankalardan bazıları şunlardır;

  • Garanti Bankası,
  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Halk Bankası,
  • Türkiye İş Bankası,

diğer anlaşmalı bankalarımıza yan tarafta bulunan görselden ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı-bankalar

Açık Bankacılık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Açık Bankacılık Nedir?

Açık bankacılık, bankaların belirli anlaşmalar ile verilerini 3.taraf uygulamalar ile paylaşması ve kullanıcılarına sunmasıdır.

Open Banking API Nedir?

Open Banking API veya Açık Bankacılık API, bankaların kullanıcı verilerini güvenli bir şekilde paylaşmak adına kullandıkları entegrasyon API’lerini ifade etmektedir.

Açık Bankacılık Avantajları Nedir?

Açık bankacılık avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kullanıcılar daha özelleştirilmiş seçeneklere kavuşacak ve paralarını daha kolay yönetebilecektir.
  • Daha fazla seçeneğe daha hızlı bir şekilde ulaşabilecektir.