Fintech nedir?

Fintech nedir

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Fintech “finans” ve “teknoloji” terimlerinin birleşimidir. Finansal süreçleri geliştirmek için alternatif çözümler sunan işletmeleri ifade eder. Fintech işletmeleri çeşitli sektörlerde hizmet ederken hızlı büyüyen bir endüstriyi de kapsar. Mobil bankacılık, sigorta, kripto para, dijital dönüşüm gibi birçok firma fintech olma yolunda ilerlemektedir.

Fintech ve Bankacılık

Mobil bankacılık, fintech endüstrisinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Kişisel finans dünyasında tüketiciler, özellikle bir mobil cihaz üzerinden banka hesaplarına giderek daha kolay dijital erişim talep ediyor. Çoğu büyük banka, özellikle dijital ilk bankaların veya “Neobanks” ın yükselişiyle artık bir tür mobil bankacılık özelliği sunuyor.

Tüketicilerin daha çok finansal iyiliğe yönelmesiyle birlikte, birçok finansal kurum, tüketiciler arasında artan dijital bankacılığa yönelik talepleri göz önünde bulundurarak mobil bankacılık yeteneklerini benimsemekte veya genişletmektedir. Bu yüzden hemen hemen tüm bankalar artık platformlarında bir tür mobil bankacılık özelliği sunuyor.

Fintech Nasıl Kullanılır?

Fintech ile finans sektörü altındaki tüm işlemler tek bir çatı altında toplandı. Böylece bankacılık işlemleri, online alışveriş, güvenli ödeme gibi konularda kolaylık sağlandı. Bu da günün her saatinde güvenli ödeme yapma imkanı da sağlanmış oldu.

Fintech Örnekleri

Fintech sayesinde tüketiciler finans dünyasını değiştiriyor. Örneğin: fiziksel olarak bankaya gitmeden hesap açabilir veya banka bilgilerine internet erişimi olan her yerden ulaşabilme imkanı sunuyor. NetBT e-Hesap Özeti gibi uygulamalarla banka bilgilerinin tek ekranda erişilmesi ve yönetilmesi sağlayabilirsiniz veya e-Ödeme uygulaması ile ıslak imzalı talimatlara ihtiyaç duymadan uygulama üzerinden şirket içi ödeme onay işlemlerini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca i-Cüzdan gibi dijital cüzdanlar ile banka hesaplarınız her an elinizin altında oluyor. Hesaplarınızın kontrolünü sağlarken ödeme planlarınızı da anında ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Avantajları ile Fintech

Gelişen teknoloji ile hayatımıza giren Fintech teknolojisinin avantajlarından da bahsetmek elzem oldu. Öncelikle yeni teknolojilerle maliyetler düşerken daha geniş kitlelere de erişim kolaylaşıyor. Fintech firmaları da bu avantajlardan yararlanarak müşterilerine daha pratik çözümler sunabiliyor. Temassız ödeme, parmak izi gibi güvenlik önlemleri, mobil ödeme gibi çözümler fintech ile birlikte gelen avantajlardır.

Siz de fintech’in getirdiği avantajlardan yararlanmak için çözümlerimize göz atabilirsiniz.

FinTech ile Neler Yapılabilir?

Son günlerde Finansal teknoloji girişimcilerinin ortaya koyduğu dijital çözümler daha da artmaktadır. Ortaya konulmakta olan dijital finans işlemleri sadece kullanıcılar veya kurumlar odaklı olabiliyor. Günümüz de sık şekilde kullanılmakta olan hizmetlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Mobil ödeme
 • Sohbet botları ile müşteri ilişkileri desteği
 • Temassız ödeme özelliği
 • Göz tanıma, yüz tanıma ve parmak izi ile güvenlik
 • Yapay zeka aracılığı ile portföy yönetimi
 • Kripto para uygulamaları
 • Blockchain teknolojisi
 • Hesap kontrollerinin sağlanması
 • Tasarruf ve yatırımlar
 • Makine öğrenimi ve ticari işler
 • Sigorta işleri

 

FinTech’in Finans Dünyasına Etkileri Nelerdir?

Fintech ekosistemi ve bu ekosistemi besleyen girişimler her geçen gün bilinçli şekilde büyüse de girişimler için hala sağlıklı projeler ve yatırımlara ihtiyaç vardır. Bugün sanal para ödeme işlemlerinden temassız ödemeye kadar finans sektöründe güçlü değişikliklere sebebiyet veren FinTech , desteklenmeye devam ettikçe daha güvenilir bir hale gelmektedir. Bankaların dijitalleşme ve teknoloji ile ilişkilerini güçlendirmek amacıyla çalışan FinTech girişimcileri, yeni fikirler ve girişimler üreterek bu zaman zarfının hızlanmasına katkıda bulunmaktadır. Böylelikle daha fazla yatırım almakta olan bu girişimler her geçen gün daha iyi bir konuma gelmektedir. FinTech yalnızca özel bankalar ve müşteriler için değil aynı zamanda kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ve henüz finans sektöründe bulunmayanları da finans sektörü içerisine dahil etme amaçları doğrultusunda kamuya da avantaj sağlıyor.

Fintech hangi alanlarda kullanılabilir?

 • Mobil ödeme teknolojisi
 • Blockchain teknolojisi
 • Yapay zeka destekli uygulamalar
 • Temassız ödeme sistemi
 • Sohbet desteği ile müşteri desteği

Fintech hangi sektörlerde etkilidir?

 • İşletmelerde
 • Teknoloji odaklı girişimlerde
 • Finansal hizmetlerde etkilidir.

İLETİŞİM

Çözüm ve hizmetlerimiz konusunda daha çok bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir