Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Robotik süreç otomasyonu nedir

Robotik süreç otomasyonu, dijital sistemler ve yazılımlar aracılığı ile etkileşimde olan insan hareketlerini taklit edebilen yazılım robotlarının yaratılmasına, dağıtılmasına ve yönetilmesine olanak sağlayan bir teknolojidir. Aynı insanlar gibi, yazılım robotları da bir ekranda ne olduğunu anlamak veya bunun gibi çok yönlü tanımlanmış eylemleri gerçekleştirmek gibi şeyler yapabilir. RPA teknolojisi ile yazılım robotları sizin yerinize e-posta kontrolü yapabilir, fatura kontrolü yapabilir veya buna benzer süreçlerinizi otomatikleştirmeye olanak sağlar. RPA sistemi sayesinde firmanızın verimliliğini büyük oranda arttırır, maliyetlerinizi de arttırırsınız. Robotik süreç otomasyonu nedir sorusunun cevabını öğrendiğimize göre gelin beraber faydalarını öğrenelim.

Robotik Süreç Otomasyonu Faydaları Nelerdir?

RPA sistemi sayesinde yazılım robotları; çalışanların görevlerini yerine getirirken yazılım sistemleri üstünde uyguladıkları aşamaları ve etkileşim davranışlarını benzer şekilde taklit eder. Bununla beraber programa girer ve analiz edip rapor sunabilirler. Böylelikle zaman ve emek isteyen süreçlerin otomatik hale gelmesini sağlarlar. RPA avantajları başlıca şunlardır;

  • Verimliliği önemli ölçüde arttırırlar
  • Hata oranlarını sıfıra indirirler
  • Maliyetlerin minimize edilmesini sağlarlar
  • Zaman tasarrufu sağlarlar
  • Operasyonel iş yoğunluğunuzu azaltırlar

Robotik Süreç Otomasyonu İle Neler Yapılabilir?

RPA yazılım robotları, herhangi bir uygulama veya sistem ile etkileşime giren dijital iş gücü olarak nitelendirilir. Örneğin bu botlar web kazıma işlemi yapabilir, hesaplamalar yapabilir, dosya açıp taşıyabilir, e-postaları kontrol edebilir, API’lere giriş yapabilir, ve yapılandırılmış verileri çıkartabilirler. Ayrıca RPA botlarının kurulumu, kullanımı ve paylaşımı oldukça basittir. RPA , kuruluş genelinde iş süreçlerini yürütmek için planlanabilir, klonlanabilir, özelleştirilebilir ve paylaşılabilir.

Robotik Süreç Otomasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

RPA Nedir?

RPA, iş süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlayan, iş mantığı ve yapılandırılmış girdiler tarafından yönetilen bir teknoloji uygulamasıdır.

Robotik Süreç Otomasyonu Nerelerde Kullanılabilir?

Robotik süreç otomasyonu ; finans hizmetlerinde, sağlık hizmetlerinde, kamu sektöründe ve bunun gibi çeşitli alanlarda uygulanmaktadır

Robotik Süreç Otomasyonu Avantajları Nelerdir?

RPA avantajları başlıca; maliyetleri azaltır, zaman tasarrufu sağlar, hatayı azaltır, firmaya katma değer sağlar, verimliliği arttırır ve operasyonel süreçlerinizi hızlandırır.

RPA Botları Nedir?

RPA botları veya yalnızca “botlar”, dijital işler yapmak için kurduğunuz yazılım programlarıdır. Onlar sadece basit sohbet robotları değil, aynı zamanda dijital bir iş gücüdür.

RPA Süreçleri Nelerdir?

Rpa süreçleri üç temel unsurdan oluşmaktadır. Bu sürecin adımları başlıca; veri kopyalama, iş akışı otomasyonu ve makine öğrenmesidir.

RPA İle Neler Yapılabilir?

Bu teknoloji ile başlıca yapabilecekleriniz şunlardır; mail aktiviteleri ile e-postalarınız kontrol edilir, dosya düzenleme ve arşivleme işlemleri yapılır, web’de bilgi arar , verileri çeker ve raporlama işlemleri yapılır.

RPA Developer Ne İş Yapar?

RPA developer , mevcut iş operasyonlarının otomatize eden altyapıyı kurgular ve iş akışı süreçlerini yönetirler.

Yazar Ümran Bingöl
Author:
Ümran BİNGÖL, NetBT Dijital Dönüşüm ve Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde Dijital Pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Finans sektöründe yer alan gelişmelerin resmi kaynaklardan yola çıkarak kullanıcılara ulaştırılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir