Fintech, Açık Bankacılık ve API Stratejisi

onur sensabah

2021 yılı içerisinde Türkiye yeni bir bankacılık sistemine doğru yöneliyor. Açık Bankacılık olarak adlandırdığımız bu sistem bankaların sistemlerinde konumlandırdığı kurumlara ait finansal bilgilerin üçüncü parti sistemlere (Fintech) açılması ve bunlar üzerine erişim, kontrol ve işlem yapabilme imkanı sağlamasıdır. Açık Bankacılık kapsamında hesaplar, krediler, çek senetler, hisse senetleri gibi temel bankacılık ürünleri yer alıyor.

Neden Açık Bankacılık Önemli?

Açık Bankacılık sadece bir strateji veya mecburiyet olmanın ötesine geçerek sektörün geleceğini ifade ediyor. Bu yüzden sektördeki en önemli rolleri;

  • Sektör oyuncularının rekabet ortamını güçlendirmesi (Banka ve Fintechler)
  • Müşterilere sunulan ürün ve hizmetlerde derinleşme sağlaması
  • Tüm finansal bilgiler artık çalışılan banka ile değilde ortak bir API üzerinden Fintech firmalarına açılacağından dolayı pazarın şeffaflaşmasına sebep olması

Neler Kazandıracak

  • Ar-Ge : Müşterilere yenilikler sunma olanağı
  • Büyüme : Finansal sisteme dahil olmayan kitleleri kazanma
  • İnovasyon: Açık Bankacılık Deneyimi ile Banka – Fintech ilişkilerindeki değişim
  • Fayda : Ürün ve hizmetlerin tek bir platformdan sunulabilmesi

Kullanıcı Verilerini Özgürleştirme

PSD2 finansal sistemin tüm paydaşlarını, yani bankaları, tüketicileri, Fintech’leri, ödeme ve elektronik para kuruluşlarını etkileyen regülasyonlar bütünüdür. Finansal kuruluşların üçüncü taraflar için gerekli erişim ve arayüzleri API (Uygulama Programlama Arayüzü) vasıtasıyla sağlarken, kişisel verilerin de güncel uygulamalar ışığında korunması amaçlanır.

Fintech Nedir?

Finansal teknoloji anlamına gelen, Fintech kavramı finansal hizmetleri teknoloji aracılığı ile geliştiren ve çözümler sunan bir endüstridir. Fintech, geleneksel finans hizmetlerinden daha kullanılabilir ve kolay hizmetler sunmayı hedefler. İlk zamanlarında sadece teknolojik bir gelişim gibi görülse de, şu anda büyük bir devrim niteliğindedir. Dünyadaki internet ve mobil uygulamaların yaygınlaşması ile beraber etki ettiği kitleyi genişleten Fintech girişimlerinin aldığı yatırımlarda bu durumu doğrular niteliktedir.

Fintech Avantajları Nelerdir?

Fintechlerin kullanıcılarına sunduğu birçok avantaj vardır. Bu avantajlar başlıca;
Hız ve pratiklik; Fintechler geleneksel finans hizmetlerinden farklı olarak kullanıcılarına dijital ortamlarda hizmet sunmaktadır. Bu sebeple kullanıcılarının tüm finansal işlemlerinde hız ve pratiklik katmaktadırlar.
Fiyat Konusunda Avantaj; Fintech hizmetleri, fiyat anlamında birçok konuda geleneksel finans hizmetlerinden daha avantajlıdır.
Daha Geniş Hizmet Seçenekleri; Kullanıcılarına konumlardan bağımsız bir şekilde hizmet sunan fintech’lerin , hizmet konusunda geleneksele göre çok daha geniş bir etki alanı vardır.
Kişiye Özel Deneyimler; Fintechler sahip oldukları yüksek teknoloji altyapısı sayesinde, kullanıcıların verilerine daha fazla erişebilirler. Bu nedenle Fintech kuruluşları müşterilerine daha kişiselleştirilmiş ve özel seçenekli hizmetler sunabilirler.

Daha fazlası için sunum dosyasını inceleyebilirsiniz.

Açık Bankacılık ile ilgili çalışmalarımızı NetBT, Yeni Nesil Açık Bankacılık Fırsatlarını Genişletiyor yazımıdan inceleyebilirsiniz.

Açık Bankacılık güvenli mi?

Açık Bankacılık API sisteminin uç noktaları bankaların kendileri tarafından oluşturulmuştur. Bu yüzden OpenWrks gibi bir dizi yetkili ve üçüncü taraflar tarafından kapsamlı testlerden geçirilmiştir.

Açık Bankacılığı kimler kullanabilir?

Hemen hemen tüm işletmeler mali durumlarını yönetebilme, krediye erişme ve ödeme yapma gibi operasyonlara ihtiyaç duydukları için Açık Bankacılık ürünlerini kullanıyorlar.

Açık Bankacılık neye izin verecek?

Bankaların hesap bilgilerine erişim ile tüm hesapların tek bir ekrandan anlık olarak görüntülenmesi ve yönetilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca kredi işlemleri, kredi/banka kartı veya nakit ödeme işlemlerin kolayca yönetilmesi gibi avantajlar sağlıyor.

 

Yazar Ümran Bingöl
Author:
Ümran BİNGÖL, NetBT Dijital Dönüşüm ve Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde Dijital Pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Finans sektöründe yer alan gelişmelerin resmi kaynaklardan yola çıkarak kullanıcılara ulaştırılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.