Hazır olun! Açık Bankacılık geliyor

Fintech İstanbul

Zamanla değişen toplumsal ihtiyaçlara en iyi şekilde yanıt verebilmek amacıyla dijital dönüşümün her noktasında müşterilerinin yanında olan NetBT, kuruluşundan bu yana teknolojik yenilikler ile yeni bir çağ başlattı. Yüksek mühendislik bilgisi birikimi ve Ar-Ge ekibi ile dijital dünyanın trendlerini takip ederek, Türkiye’de müşterilerin elektronik dönüşüm süreçlerinde iş ortağı olan NetBT, geniş ürün yelpazesi ile müşterilerine kesintisiz ve güvenilir hizmet sunmaktadır.

Uzmanından Açık Bankacılık Temelli Banka Entegrasyonları

Pandemi tüm dünya ülkelerinde ekonomi üzerinde olumsuz etkilerini gösterirken, açık bankacılığın finansal kaynaklara ulaşmada sağlayacağı kolaylık, finansal olumsuzlukları bertaraf edebilecek bir araç olarak da düşünülüyor. Açık bankacılığın ortaya çıkışının en başından bu yana NetBT geliştirdiği özel çözümleri ile sektöre olan bağlılığını açıkça ortaya koyuyor. 2020 yılı içerisinde Banka Entegrasyonları (e-Ödeme, Online Doğrudan Borçlandırma Sistemi) çözümleri ile sektörün parlayan yıldızı olma yolunda istediği başarıyı elde etti. Açık Bankacılık temelleri ile sunulan Online DBS çözümü, tahsilat kolaylığı sağlayarak müşterilerinin alacaklarını garanti altına alıyor. NetBT, 2020 yılında attığı önemli adımlarla 26 farklı banka ile esnek teknoloji entegrasyonu sağladı. Sektördeki yerini sağlamlaştıran Açık Bankacılık, Fintech altyapısı ile birleştirilerek NetBT e-Ödeme sürecini başlatmıştır. Uzaktan çalışma ile daha da önem kazanan e-Ödeme, ıslak imzalı talimatlara gerek kalmadan internet bağlantısı olan her noktadan online olarak işlemleri sürdürmeyi ve şirket içi ödeme onay işlemlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamayı sağlıyor.

Açık Bankacılık Yeniliklere Ayak Uyduranların Dünyası Olacak!

Yeniliklere ayak uydurarak günden güne gelişim gösteren NetBT Ar-Ge, müşterilerinin ilk kontaktı haline gelmeyi amaç edinmiştir. Pazarının şeffaflaşması ile Açık Bankacılığın en temel bileşenlerinden biri olan veri güvenliği konusu daha çok ön plana çıkıyor. Veri güvenliğinde oldukça hassas davranan NetBT, e-Ödeme ürününde de açıkça gösterdiği gibi ödeme hizmetinin gerektirdiği ölçüde kullanılarak müşterilerinin finansal durumlarına ve gerçekleştirdikleri işlemlere ilişkin bilgiler ile kullanıcı bilgileri gibi hassas ödeme verilerini gizli tutuyor.

Büyük bir Ar-Ge merkezi olan NetBT, Kasım 2018’den bu yana Ar-Ge mutfağındaki geliştirmelerine devam ederek görüntü işleme ve derin öğrenme teknolojilerini finansal süreçlere adapte etmeye devam ediyor. Ar-Ge merkezinde yeniliklere açık bir iş kolu olarak bilinen Yapay Zeka teknolojilerinin Açık Bankacılık regülasyonları ile tariflenecek iş yapış modellerine ve bankacılık ürün ve hizmetlerine entegrasyon sağlıyor. Örnek olarak NetBT | Fatura İşleme Merkezi bu geliştirmelere açık bir çözüm. OCR teknolojisini temel alan ürün, kağıt faturaları veya gelen e-Arşiv faturaları SAP veya ERP sistemlerine aktararak otomatik muhasebeleştiriyor.

Yeni teknolojiler geliştirerek müşteri ihtiyaçlarına odaklanan NetBT, istikrarlı bir büyüme trendi ile birçok başlıkta yeniliklere imza atıyor.

Yapay Zeka oluşturduğu rota ile hız ve verim sağlarken, finans sektöründe teknoloji altyapısında önde olduğunu rahatlıkla söyleyen NetBT, gerek altyapı gerek mobil uygulamalar olarak, platformdan bağımsız çalışan ürünler, ödeme işlemlerinin hızlı gerçekleşmesi gibi uygulamalarda bankaların öncülük etmesi ile sektörde daima bir adım önde ilerliyor. Bu yüzden BT altyapı yatırımlarına devam ederek, çağımızda bir gereklilik olan mobil uygulama platformlarında Online DBS ve e-Ödeme çözümleri ile kullanıcı dostu arayüzler geliştirmeye devam ediyor. NetBT geliştirdiği özel yazılımlar ile dijital dönüşümün dünü, bugünü ve yarını olma yolunda ilerlemeye devam edecektir.

Vision 2021 yayınına, Turkcell Dergilikte Capital ve BT Günlüğü e-dergileriyle birlikte BT Günlüğü, BThaber ve SubconTurkey web sitelerinden ulaşılabilir ve indirebilirsiniz.

Açık Bankacılık ve API Stratejisi hakkında daha detaylı bilgi için Fintech, Açık Bankacılık ve API Stratejisi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Açık Bankacılık ile yeni teknolojiler kullanılacak mı?

Derin Öğrenme, Yapay Zeka ve OCR Teknolojisi gibi teknolojiler ile Açık Bankacılık temelli çözümler sunuluyor.

Yapay Zeka Açık Bankacılık ile nasıl kullanılıyor?

Açık Bankacılık temelinde Yapay Zeka teknolojisinin kullanımı operasyonlarda ve karar vermenin verimliliğini arttırır. Ayrıca rutin işleri otomatize ederek zaman kazandırır. Örnek olarak NetBT Fatura İşleme Merkez çözümümüze bakınız.

Açık Bankacılığın gelmesi ile bankalar işlevselliğini yitirecek mi?

Hayır, Açık Bankacılık bankacılık işlemlerini tek bir şemsiye altında toplayarak aslında tüm bankaların işlevselliğini geliştirecek.

Yazar Ümran Bingöl
Author:
Ümran BİNGÖL, NetBT Dijital Dönüşüm ve Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde Dijital Pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Finans sektöründe yer alan gelişmelerin resmi kaynaklardan yola çıkarak kullanıcılara ulaştırılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.