Mail Order Nedir? Ödemeler Nasıl Alınır?

Mail order nedir

İnternetten bir alışveriş veya önden ödeme gerektiren bir konaklama ücretinin ödemesinde karşımıza çıkan mail order nedir? Ödeme talimatı oluşturmak isteyenlerin oldukça sık karşılaştığı mail order kredi kartı ödemelerinde kullanılan bir yöntemdir. Ülkeler arasında Amerika’da oldukça sık kullanılan bir teknolojidir. Peki sürekli karşımıza çıkan mail order ne kadar güvenli? ve kullanan kişiler için bir risk oluşturuyor mu?

Mail Order Nedir?

Mail order kısaca kredi kartının fiziken pos cihazının yanında bulunmaması durumunda kullanılan bir ödeme yöntemidir. Bulunduğunuz ortamdan direkt olarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Her ne kadar kolay ve pratik bir işlem gibi gözükse de aslında güvenlik açıkları oluşturabilme kapasitesine sahiptir. Çünkü mail order kullanımı için kredi kartı bilgilerinin ödeme alacak kişiye iletilmesi gerekmektedir.

Mail Order ile Ödemeler Nasıl Alınır?

Ödeme öncesi kredi kartının fiziki olarak pos cihazında kullanılamamasından dolayı ödeme alacak şahsın ödeme yapacak şahsa bir mail order formu iletmesi ile başlar. Formda kişisel bilgiler, ödeme tutarı, tarih gibi bilgiler yer alır. Formda ayrıca ödeme yapılması için kredi kartı bilgileri (kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu) istenir. Form doldurulduktan sonra ödeme yapacak şahsın imzası ve ödeme alacak firmanın kaşesi gerekmektedir. Ayrıca firma ödeme işlemi öncesi formda yer alan bilgileri doğrulamak adına şahsın nüfus cüzdanı fotokopisini isteyebilir.

Mail Order Güvenli Mi?

Mail order her ne kadar şahıs-firma arasında tahsilat gerçekleştirmek için kullanılsa da bazen iki taraf için de dezavantaj oluşturabiliyor. Firma gelen formaların saklandığı alanların korumasını sağlamalıdır. Diğer tarafta kredi kartı bilgilerini paylaşan şahıs açısından iletilen form firmada üçüncü şahıslar tarafından kullanılabilir. Bu yüzden güvenlik açıkları oluşturabilmektedir. Ayrıca her ne kadar bulunduğunuz yerden ödeme yapıyorsunuz gibi gözükse de şahsın formu eksiksiz doldurması için fazlaca zaman harcaması gerekiyor.

Mail order gibi teknolojiler ile kolay ödeme işlemleri gerçekleştirildiğine inanılsa da dijital dönüşüm ile birlikte geliştirilen özel yazılımlar sayesinde daha güvenli ve kolay ödeme yapılabilmektedir. NetBT olarak geliştirdiğimiz e-Ödeme ve e-İmza çözümlerimiz ile tek bir ekrandan istediğiniz kadar ödemeyi aynı anda gerçekleştirmenize olanak sağlarken e-İmza ile ıslak imzaya ihtiyaç duymadan mobil imza ile ödemelerinizi anında gerçekleştirmenize olanak sağlıyoruz. Peki çözümlerimizi mail order gibi teknolojilerin önüne geçiren özellikler nelerdir?
e-Ödeme Nedir?

Pandemi sürecinde oldukça önem kazanan e-Ödeme çözümümüz, ıslak imzalı talimatlara gerek kalmadan internet bağlantısı olan her noktadan online olarak işlemleri sürdürmeyi ve ödeme onay işlemlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamanızı sağlar.

Fintech altyapısı ile tek tıkla yüzlerce ödemeyi aynı anda yapmanızı sağlayan e-Ödeme çözümümüz, veri transferinin istenilen sıklıkta gerçekleştirmenize de olanak sağlar. Ayrıca farklı para birimlerine göre ödeme yapmanızın yanı sıra ödeme sürecini belli bir iş akışına bağlayarak veri dosyasının gerekli onay silsilesi sonrasında oluşturmanızı kolaylaştırır.

e-Ödeme ve e-İmza çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mail Order güvenli mi?

Mail Order’da kart bilgileri ikinci taraflar ile paylaşılarak manuel olarak girilmesi gerekmektedir. Bu yüzden hassas bilgilerin paylaşımı ile risk içermektedir.

Mail Order ile taksit yapılır mı?

Mail Order ile taksit veya tek çekim yapılabilir.

Yazar Ümran Bingöl
Author:
Ümran BİNGÖL, NetBT Dijital Dönüşüm ve Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde Dijital Pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Finans sektöründe yer alan gelişmelerin resmi kaynaklardan yola çıkarak kullanıcılara ulaştırılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir