Devrim Niteliğinde Yenilikler: Açık Bankacılık ve Yapay Zeka Teknolojisi

Açık Bankacılık ve Yapay Zeka Teknolojisi

Açık Bankacılık kısaca üçüncü tarafların, bankalar gibi finans kurumları etrafında uygulamalar ve hizmetler oluşturmasına olanak tanıyan bir yeniliktir. Bu yeniliğin altında yatan asıl fikir ise bankacılık ürün ve hizmetlerinin tek bir platform üzerinden alınmasını sağlayarak finansal sistemi daha kolay erişilebilir kılmaktır.

Fintech ekosistemi Açık Bankacılık platformlarını finansal sistemin tüm paydaşlarına sunarak işgücü ve zaman tasarrufu noktasında önemli kazanımlar sağlıyor. Özellikle pandemi şartlarında banka şubesine gitmek, ıslak imza ile talimat vermek vb. yüz yüze yapılması gereken onlarca bankacılık işleminin elektronik ortamda yapılabilir hale gelmesi firmaların üretkenliğine de destek oluyor.

Sadece sağladığı yarar bu kadar da değil, Açık Bankacılık ile tüm hesaplarınızı tek bir yerden kontrol ederken ne kadar paranız olduğuna dair net bir görüş sağlayarak bütçe kontrolü yapmanızı da sağlamış oluyor. Tabi ödemelerin saniyeler içerisinde yapılması ve kontrolün tamamen kullanıcı da olması finansal sisteme dahil olmayı daha çekici kılıyor.

NetBT olarak yeniliklere ne kadar ayak uydurabiliyoruz?

Günden güne müşteri ihtiyaçlarının artması ile aslında bankların sağladığı API’lerle sistem yeni sürümlerle güçlendirerek ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyoruz. Çünkü bu yeni nesil temel bankacılık sistemini benimseyerek geliştirdiğimiz iş modellerini daha verimli bir şekilde kurmak çok önemli bir hale geldi.

NetBT olarak  bankacılık hizmetleri üzerine yaptığımız yazılım geliştirmelerini tek bir çatı altında toplayarak firmanın  ihtiyacı olanı aradan çekip alabilmesini sağladık. Islak imzaya ihtiyaç kalmadan mobil veya dijital imza ile ödeme süreçlerini takip etmek için e-Ödeme ürünümüzü tanıtırken, tüm banka hesaplarının tek ekrandan görünmesi ve yönetilmesi için e-Hesap Özeti’ni müşterilerimize sunduk. Türkiye’nin en büyük bankaları ile başladığımız bu yaklaşımda bugün itibariyle 30 farklı banka ile entegrasyon sağlıyoruz. Tabi sadece bu çözümler ile sınırlı kalmadık. Pos Mutabakat, Online DBS ve Sanal Pos Entegrasyonu gibi Açık Bankacılık çözümlerimiz ile güçlü referanslar elde ettik.

Yapılan Ar-Ge çalışmalarımızın odak noktası; açık bankacılık ile gelen yenilikleri, müşteri memnuniyeti ile birleştirmek oldu. Bu yaklaşım ile teknolojik odak, yeni müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya, kişiselleştirme hizmetleri sunmaya ve çok kanallı bir yaklaşımı benimsemeye yardımcı oldu.

Bir diğer konu ise hayatın hızlı akması ile müşteri ihtiyaçlarını anında karşılamak ve memnuniyeti optimum seviyede tutmak adına açık bankacılık çözümlerimizi mobil uygulamalar ile destekledik. Böylelikle zaman mekan bağımsız sadece teknolojiye erişim ile zaman tasarrufu sağlanıyor ve tüm bankacılık işlemleri otomatikleşiyor.

Yapay Zeka Teknolojisi ile daima daha ileri

Ar-Ge merkezi olarak tescillendiğimiz 2018 yılında Yapay Zeka algoritmalarını Açık Bankacılık nakit akış çözümlerinde konumlandırdık. Çünkü yapay zeka çözümlerimizde oluşturduğumuz rota ile hız ve verim sağlıyoruz. Yapay zeka ve derin öğrenme teknolojilerini kullanarak geliştirdiğimiz Fatura İşleme Merkezi çözümümüzde kağıt faturalar ile yapılan manuel işlemleri otomatikleştirerek finans birimlerine büyük ölçüde kolaylık sağlıyoruz.

Projenin asıl amacı kağıt faturaları veya e-mail ile gelen e-Arşiv faturaları template bağımsız Yapay Zeka tabanında Deep Learning teknolojisi ile dijitale aktararak SAP veya diğer ERP sistemlerine ileterek otomatik muhasebeleştirme yapıyor. Gelecek planlarımızda kağıt fatura süreçlerimizi aynen e-Fatura süreçleri gibi otomatik  okuyarak  başta SAP olmak üzere tüm ERP sistemlerine iletmek ve böylelikle kağıt kullanımını minimum seviyeye  düşürmek var. Paralelde bu özel teknolojiyi başta personel masraf fişleri olmak üzere tüm kağıt dokümanların yer aldığı süreçlere entegre edeceğiz.

BTHaber organizatörlüğünde hazırlanan Bilişim500 kataloğunun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Açık Bankacılık ve Açık Bankacılık temelli banka entegrasyonları hakkında detaylı bilgi için Hazır olun! Açık Bankacılık Geliyor isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Açık Bankacılık ile Yapay Zeka teknolojisi bir arada kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Açık Bankacılık tek bir API altında tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlarken Yapay Zeka ile yapılan işlemlerin kolay ve daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan özel yazılımlar oluşturulabilir.

NetBT'nin Yapay Zeka tabanlı çözümünün amacı nedir?

Yapay Zeka ürünü olan Fatura İşleme Merkezi çözümü şirketlerde manuel olarak kağıt faturaların sisteme girilmesini tamamen ortadan kaldırarak finans birimlerine büyük ölçüde zaman kazandırmaktadır. Ayrıca kağıt faturaları sisteme aktarım sonrası otomatik muhasebeleşme işlemlerini de üstleniyor.

Yazar Ümran Bingöl
Author:
Ümran BİNGÖL, NetBT Dijital Dönüşüm ve Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde Dijital Pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Finans sektöründe yer alan gelişmelerin resmi kaynaklardan yola çıkarak kullanıcılara ulaştırılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir