NetBT, Yeni Nesil Açık Bankacılık Fırsatlarını Genişletiyor

net-bt timeline

Dijital dönüşümün her geçen gün önem kazandığı ve özellikle Pandemi koşullarının uzaktan çalışma gereklilikleri ile beraber temel bankacılık hizmetlerinin önemi bir kat daha artıyor. Kurumsal firmaların en temel finansal işlemlerini tek bir arayüz üzerinden gerçekleştirebilmeleri 2000’lerin başında uzak bir hayal iken bugünün dünyasında gözardı edilemeyecek ihtiyaç olarak öne çıkıyor.

Uzun yıllardır kullanılan ve taleplere offline olarak cevap verebilen MT940 dosya tipi entegrasyonlar artık yerini bankaların API platformları ile web servis entegrasyonlarına bırakıyor. Böylelikle bankalara online olarak erişmek ve hesap detaylarını alabilmek artık çok kolay. Üstelik bu platform firmaların ERP sistemleri ile entegre edilerek muhasebeleştirme süreçleri tamamen otomatik bir modelde yapılabiliyor.

Bankacılık işlemlerinin dijital trendlere uyum göstermesiyle beraber teknolojik platformların ve entegrasyon modellerinin geliştirilmesi kurumsal firmaların ihtiyaçlarına daha fazla yanıt veriyor.

Açık Bankacılık ile Neleri Yapmak Mümkün?

Tek ekran üzerinde tüm bankalardaki hesap detayı, bakiye bilgileri, hesap hareketleri ve tüm bu verilerle oluşturulmuş nakit durum ve nakit akış gibi raporlamalara web tabanlı sistemler ile  mobil uygulamalar üzerinden ulaşmak artık çok kolay. Açık bankacılık regülasyonları kapsamında “Hesap Bilgisi Hizmetleri” (Account Information Services- “AISP”) düzenlemesi farklı ihtiyaçları da beraberinde getirdi: “Ödeme Başlatma Hizmetleri” (Payment Initiation Services-“PISP”) Böylelikle riskli statüdeki bankacılık işlemleri de bankaların API platformları üzerinden yapılabilir hale gelmeye başladı.

NetBT ve Açık Bankacılık

Özellikle Pandemi dönemi ile beraber ıslak imza gerektiren banka ödeme talimatlarının  “e-İmza” ve “Mobil İmza” entegrasyonları ile NetBT e-Ödeme sisteminde yönetilebilmesi ofis dışından da ticari faaliyetlerin devamını kolaylaştırıyor. Üstelik bu banka ödemelerinin ERP sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışması denkleştirme-muhasebeleştirme gibi akışları tamamen otomatize ediyor.

Güvenilir bir nakit yönetim hizmeti olarak tanımlanan Online DBS’nin API ortamları üzerinden sunulmaya başlanması kurumsal firmaların iş ortaklarıyla çalışma modellerini hızlı ve etkin kılıyor. Bu sistem ile DBS talimatlarını anlık olarak oluşturup iletmek, online limit ve risk takiplerini yapabilmek, talep akıbetlerini ve ödemeleri inceleyebilmek ve bunları ERP üzerinde muhasebeleştirebilmek önemli kazanımlar sağlıyor.

E-Ticaret altyapısının vazgeçilmezi olan Sanal Pos operasyonlarının tek bir platform üzerinden yönetilebilmesi ve banka entegrasyonlarının bu yapı üzerinde konumlandırılması özellikle online alışverişin önem kazandığı bu dönemde hem satıcılara hem de son kullanıcılara sunduğu avantajlar oldukça önemli hale geldi. Kartlı işlemlerin komisyon ve taksit belirleme gibi önemli parametreleri bir tıkla yönetilebiliyor ve tüm tahsilatlar kullanıcı dostu arayüzler üzerinde bir tıkla takip edilebiliyor.

Fiziki yada sanal pos ile yapılan işlemlerin gözlenebildiği ve raporlanabildiği Pos Mutabakat, kurumsal firmalara tüm kart işlemlerinin detaylarını takip etme olanağı sağlıyor. Böylelikle banka komisyonlarının ve valör tarihlerinin kontrolü gibi çok uzun zamanda sağlanabilecek banka mutabakatları artık tamamen sistemin otomatik kontrolüne bırakılabiliyor.

Açık Bankacılığın Geleceğinde NetBT’yi Neler Bekliyor?

Banka entegrasyonlarında tamamen kendi API altyapısını kullandığını belirten NetBT Satış ve İş Geliştirme Müdürü Onur Şensabah, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir AR-GE merkezi olmanın verdiği güçle yüksek mühendislik kazanımlarını finansal süreçler ile birleştiriyoruz. Yapay zeka ve derin öğrenmenin tüm algoritmalarını firmaların nakit projeksiyonlarında devreye alarak daha etkili kararlar almasına destek oluyoruz. Gelecekte daha da ön plana çıkacak olan finansal veriler ile nakit akışların oluşturulması ve raporlanması talepleri NetBT Yapay Zeka teknolojileri ile mümkün olacak.”

Açık Bankacılık temelli ürünlerimiz ve daha fazlası için Hazır Olun! Açık Bankacılık Geliyor isimli yazımızı inceleyin!

Açık Bankacılık nedir?

Açık Bankacılık kısacak üçüncü tarafların bankalar gibi finans kurumları etrafında uygulamalar ve hizmetler oluşturmasına olanak tanıyan bir yeniliktir.

Açık Bankacılığın faydaları nelerdir?

Açık Bankacılığın sağladığı API’ler mevcut müşterilerin değişen taleplerini karşılamanın yanı sıra direkt potansiyel müşterilere de hitap eder. Bu API’ler tüm ihtiyaçları tek bir çatı altında toplar ve müşteriler ihtiyaçlarını karşılar.

Açık Bankacılık örneği nedir?

Örneğin otel rezervasyonu yapmak isteyen bir müşteri olduğunuz varsayarsak ve açık bankacılık, bir fiyat karşılaştırma sitesinin bankacılık bilgilerinize erişmesine izin verir. Böylece önerdiği otelleri karşılaştırabileceğiniz ve genellikle harcadığınız miktara göre uyarlanabilir.

Yazar Ümran Bingöl
Author:
Ümran BİNGÖL, NetBT Dijital Dönüşüm ve Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde Dijital Pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Finans sektöründe yer alan gelişmelerin resmi kaynaklardan yola çıkarak kullanıcılara ulaştırılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.